Reklam

Çorlu Tren kazasında Rayların altında kaybolmuş adalet artık ortaya çıkıyor

AHA TEKİRDAĞ - 2018 Yılında meydana gelen Çorlu Tren kazası ile ilgili mağdurların adalet arayışları devam ediyor

Çorlu Tren kazasında Rayların altında kaybolmuş adalet artık ortaya çıkıyor
22 Mart 2021 - 00:04 - Güncelleme: 22 Mart 2021 - 00:17
KAYBOLAN ADALET RAYLARIN ALTINDAN ÇIKIYOR MU?
2018 Yılında meydana gelen Çorlu Tren kazası ile ilgili mağdurların adalet arayışları devam ediyor. “Adalet rayların altında kaldı” sloganıyla uzun zamandır adalet arayan Tren kazası mağdurları son duruşmada bir hayli umutlandı. Mağdur aileleri sevindiren gelişmelerin yaşandığı duruşmada menfez ve boruların yetersiz olduğu bilir kişiler tarafından belirlendi.
Son duruşmada yaşanan gelişme “Rayların altında kaybolmuş adalet artık ortaya çıkıyor” yorumlarının yapılmasına neden oldu. Tekirdağ´ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili açılan davanın 7´inci duruşması görüldü. Ek bilirkişi raporuna göre menfez ve boruların yetersiz bulunduğu dava 7 Eylül’e ertelendi.
Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı'ya gitmek üzere hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu yolcu treni, 8 Temmuz 2018'de Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Kazada 7'si çocuk 25 kişi yaşamını yitirdi, 328 kişi de yaralandı.
Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazanın meydana gelmesinde kusurlu bulunan TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği'nde Yol Bakım ve Onarım Şefi olan Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği'nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında 'taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
7'İNCİ DURUŞMA GÖRÜLDÜ
Davanın 7'inci duruşmasının görülmesine mahkeme salonuna dönüştürülen Çorlu Halk Eğitim Merkezi'nde başlandı. Duruşmaya, kazada yaralananlar ve yakınlarını kaybedenler, yaklaşık bir kilometre mesafeden ellerinde ölenlerin fotoğrafları ile yürüyerek geldi. Kızı Bihter Bilgin, kız kardeşleri Emel Duman ve Derya Kurtuluş'u kaybeden Zehra Bilgin, duruşma öncesinde yaptığı açıklamada, kendilerine destek olanlara teşekkür etti. Adalet için mücadele ettiklerini söyleyen Bilgin, “Yeni çıkan bilirkişi raporunda suçlu TCDD olarak gösterilmiştir. Bugün burada bize adaleti verecek olan insanların bunu görmesini temenni ediyorum. Bir mucize olsun, adalet bizi bulsun.” dedi. Duruşma salonuna polisin oluşturduğu güvenlik koridorundan geçen izleyicilerin, koronavirüs tedbirleri kapsamında ateşleri ölçüldü, HES kodları sorgulandı. X-ray cihazından geçirilen izleyicilere maske dağıtıldı. Salona giriş sırasında sık sık sosyal mesafe kurallarına uyulması yönünde uyarı da yapıldı.
MENFEZLER VE BORULAR YETERSİZ
Duruşma, Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine bilirkişi olarak atanan Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım, Doç. Dr. Hüseyin Onur Tezcan, Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Kocabaş, Dr. Öğretim Üyesi İlker Üstoğlu, araştırma görevlileri Dr. Haluk Yılmaz ve Dr. Mehmet Ufuk Turan tarafından hazırlanan ek raporun okunmasıyla başladı. Raporda, şu görüşlere yer verildi:
“Kaza mahallindeki menfezlerin ve boru geçişlerin kapasiteleri, havza debileri için yetersizdir. Ayrıca boru geçişlerin girişleri toprak altında kaldığından çalışmadıkları tespit edilmiştir. Kaza güzergahı üzerinde demiryolu hidrolik sanat yapıları ve akarsu yatak düzenlemeleri, kaza sonrası düzenlemeler dahil günümüz mühendislik hizmetine uygun değildir. Yapılan incelemeler sonucu çıkan bulgular, demiryolu alt yapısının uygun olduğunu, kazanın meydana gelmesinde alt yapı ile ilgili bir etkinin söz konusu olmadığını göstermektedir. Kazanın meydana geldiği Uzunköprü-Halkalı hattında yapılan incelemeler sonunda yolun alt yapısına ve üst yapısına uygun olduğu ve seyir güvenliğini olumsuz yönde etkilemediği kanaatine varılmıştır."
7 EYLÜL’E ERTELENDİ
Mahkeme verdiği aranın ardından gerekçeli kararını açıkladı. Heyet, duruşma, bilgi ve belgeler ile yeni ek bilirkişi raporunun okunmasıyla devam etti. Sanıklar Turgut Kurt, Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Celaleddin Çabuk üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedi. TCDD'in avukatlarının görüntü izleme ve davaya mağdur sıfatıyla müdahil olma talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi .Mahkeme heyeti bilirkişi heyetindekilerin haklarında yürütülen soruşturmanın sorulması için Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına müzakere yazılmasına ve bilirkişi heyetine hukuk uzmanı ve iş güvenliği uzmanı eklenerek yeniden rapor alınmasının ileride değerlendirilmesine karar verdi. Duruşma 7 Eylül 2021'e ertelendi.
Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum