"Tanrılar Tanrısı Zeus” Edremitli mi?

"Tanrılar Tanrısı Zeus” Edremitli mi?

AHA BALIKESİR-Balıkesir’in Edremit ilçesi Belediye Başkanı Kamil Saka,"Tanrılar Tanrısı Zeus’un Edremitli olduğunu iddia etti. Saka, "Tanrılar Tanrısı Zeus Edremitlidir" dedi.

19 Aralık 2014 - 09:50 - Güncelleme: 19 Aralık 2014 - 09:58
Reklam
Reklam

Balıkesir’in Edremit ilçesi Altınoluk Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 15 yıldır kazıları devam eden Tarihi ‪‎Antandros Antik Kenti'ne gezi düzenleyip, incelemelerde bulunan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, "Tanrılar Tanrısı Zeus Edremitlidir. Edremit topraklarındaki Kazdağının Kartal Çimin Yaylasında doğmuş, Kartal Çimin Yaylasındaki çeşmede yıkanmıştır. Anası, babası yemesin diye Kartal Çiminde yıkadıktan sonra Olympos Dağına atılmış. Bunlar dünyada ilk yazılı destan olan İlyada da Homeros' un yazdığı şeyler. Bunun gibi en önemli değerlerimizden bir tanesi de Antandros’tur" dedi.

“Homeros, İlyada Destanında Tanrıların İda Dağında yaşadıklarından ve Troia (Truva) Savaşını ‘Tanrılar Tanrısı Zeus’un buradan savaşı izleyip, yönettiklerinden söz ediliyor” diyen Belediye Başkanı Saka, “Dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapan ve dünyada ilk rüşvetin verildiği yer olan Kazdağlarının, Homeros’un İlayda’sında tanrı Zeus’un Hera’yı gördüğü ve de aşık olduğu yer olan Zeus Altarı ve çevresi günümüzde de kutsal alan olma özelliğini devam ettirmekte olup koruma altına alınmıştır” diye bilgi verdi.

“Roma Kentinin kurucusu Orta Asya’dan gelen bir Türk boyu olan Kimmerlerli Aeneas’ın gemilerini inşa ettiği tarihi Antandros Kenti, ülkemiz ve bölgemiz turizmine ciddi bir ivme kazandıracaktır” diyen Saka, Bu öngörü çerçevesinde Antandros’un en kısa sürede ören yeri statüsünü alıp, turizm açılması için belediyemiz imkânları ölçüsünde katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Başkan Saka, “Avrupa Medeniyetini Yunanlılar Kurdu” tezini çürütebilmek için Altınoluk’tan yani Antandros’tan Kimmerlerin kullandığı Fırtına yani ‘Tempes’ adlı gemi ile deniz yolu ile İtalya’ya giderek Roma Kentini kuran Aeneas’ın dünyaya daha iyi tanıtacaklarını ifade etti.

ALTINOLUK’TA “ZEUS ALTARI”

Kazdağları eteklerinde bulunan Adatepe Köyünün 3 kilometre yukarısında ki Dede Tepesinde, içerisinde su bulunan tamamı kayadan yapılan merdivenlerle çıkılan adına ‘Zeus Mağarası’denilen taş sunağa veya sarnıca ‘Tanrılar Tanrısı Zeus’un da burada yaşadığı ve Truva Savaşı buradan izleyip yönettiği “Zeus Atları” bu gün ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Çok fazla metresi olan, Europa’ya tecavüz eden, kendisini taklit eden bir genci yıldırımıyla öldüren, düğününe gelmek istemeyen bir kadını kaplumbağaya çevireni, çok çirkin diye oğullarından birini Olympos Dağından atarak öldüren ve Prometheus’un ciğerini dev bir kartala her gün yedirmesi ile Tanrılar Tanrısı Zeus’un ‘En Kötü Yunan Tanrıları’ içerisinde yer alır.

ENVER DOLGUN

8470870.jpg
6320005.jpg
8256342.jpg
9129096.jpg
662622.jpg
5359061.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hassas Dişlere Çözüm: Sensodyne
Hassas Dişlere Çözüm: Sensodyne
Güngören'de Tranvay yaya virajı Can yakmaya devam ediyor
Güngören'de Tranvay yaya virajı Can yakmaya devam ediyor