Kahveci esnafı seslendi, 8 talebini sıraladı

Kahveci esnafı seslendi, 8 talebini sıraladı

AHA TEKİRDAĞ - İçişleri Bakanlığı’nca 81 İl Valiliğine, 16 Mart tarihinde gönderilen genelgeden sonra işleri tamamen duran Kahve esnafı, mağduriyetlerinin giderilmesi için destek bekliyor.

21 Mart 2020 - 14:01 - Güncelleme: 22 Mart 2020 - 00:07
Reklam
Reklam

. Çorlu Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Yıldız Filiz de yaptığı yazıl açıklamada odaya bağlı esnafların sorunlarının giderilmesi için 8 maddeden oluşan  taleplerini açıkladı

Kapatma kararının alınmasından sonra bir hayli zor duruma düşen Kahveciler Odasına bağlı esnafların sorunlarının giderilmesi amacıyla, Çorlu Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Yıldız Filiz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Odamız olarak aşağıda yazan maddeler halinde sunulan görüşlerin Esnafımızın sıkıntılarının çözümü için Gerekli makamlara bildirilmiştir. Malumlarınız olduğu üzere, Ülkemizde ve Dünya’da yaşanan coronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle, Hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile, Kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dâhil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetlerinin 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulmasına karar verilmiş ve söz konusu Genelgeler İçişleri Bakanlığı’nca 81 İl Valiliğine gönderilmiştir.

Hükümetimizin insan sağlığı konusunda almış olduğu tüm tedbirleri destekliyor, daha fazla can kaybına neden olmadan, bir an önce bu virüsten tüm insanlığın kurtulmasını temenni ediyoruz. İşyerlerimizin faaliyetlerinin durdurulması ile birlikte, sektör olarak ülke genelinde faaliyet gösteren esnaflarımız, yanında çalışanlar ekonomik olarak büyük zarara uğramış ve esnaflarımız tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir. Bu nedenle, aşağıda maddeler halinde sunulan taleplerimizin kısa sürede çözüme kavuşturulması, tarafınızca gerekli desteğin verilmesi, esnaflarımız ve çalışanlarımızın geleceği açısından son derece önemlidir.

YILDIZ FİLİZ; TALEPLERİMİZ

1-Esnafımıza en az 6 ay geri ödemesiz faizsiz kredi verilmesi. 2-Esnafımızın bankalara olan her türlü kredi borçları ile kredi kartı borçlarının ertelenmesi. 3-Esnafımızın Vergi ve Sigorta Primlerinin ertelenmesi. 4-Esnafımızın ödemiş olduğu Kira Stopajı, KDV, Muhtasar Vergisi, Eğlence Vergisi, Tabela Vergisi, Çevre Temizlik Vergilerinin ertelenmesi. 5-Elektrik, su, Doğalgaz vb. faturalarının en az üç ay süreyle ertelenmesi. 6-Esnafımıza kira yardımı yapılması, Vakıf ve Belediye'ye olan kiraların yıl sonuna kadar ertelenmesi. 7-Digitürk abonesi olan işyerlerimizin uğramış olduğu maddi zararların telafi edilmesi. 8-Sektörümüz işletmecilerinin KOSGEB kredi kapsamına alınması. Bilgilerinizi ve gereğini arz ederiz” dedi.  İş yerlerinde maç yayınları yapan esnafın en büyük şikayetlerinden biri ise Digitürk tarafından icraya verilme tehlikesi oldu.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diriliş Eğitim  Sendikasından Melike Büyük  Dinçer öğretmenin  fedakarlığına  tebrikler yağdı
Diriliş Eğitim Sendikasından Melike Büyük Dinçer öğretmenin...
Güngören'in Merhamet Devriyeleri ihtiyaç sahiplerine derman oluyor
Güngören'in Merhamet Devriyeleri ihtiyaç sahiplerine derman oluyor