Havran’ın Geleceği ‘Fıstık Çamında’

Havran’ın Geleceği ‘Fıstık Çamında’

AHA BALIKESİR-Balıkesir’in Havran ilçesi Belediye Başkanı ilçenin yoksul köy arazilerinde ekili bulunan Fıstık Çamı alanlarını gezip, kozalak toplayan işçilerle birlikte oldu. Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy; “Havran ekonomisinin geleceği Fıstık Çamındadır” dedi.

27 Kasım 2014 - 09:29 - Güncelleme: 27 Kasım 2014 - 09:33
Reklam
Reklam

Balıkesir’in Havran ilçesi Belediye Başkanı Emin Ersoy, ilçeye bağlı Tepeoba Mahallesi gibi diğer mahallelerin arazilerinde 1996 yıllarında ekilen Bir milyon adet Fıstık Çamı ekili alanlarını ziyaret ederek, kozalak toplayan ve ekmek parası için çalışan işçilerle birlikte oldu.

1996-1999 yılları arasında Havran'da görev yapan Havran eski Kaymakamı ve Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı tarafından Türkiye’de ilk kez Havran Köylere Hizmet Götürme Birliğince ‘Havran Kum Eleme Tesisleri’ni ruhsatlandırması gibi birçok büyük projelere imza atarken bu gelirle 27 köyün arazilerine Bir Milyon adet Fıstık Çamı dikerek Havran Çiftçilerince 'Köylü Dostu Kaymakam' ilan edilmişti.

Fıstık Çamı fidanlarının dikilmesinden 18 yıl sonra verim vermeye başlayan Fıstık Çamı ağaçlarının kozalakları artık toplanmaya ve ekonomiye katılmaya başladığını açıklayan Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, “Havran eski Kaymakamımız şu anki Yozgat Valimiz Sayın Abdülkadir Yazıcı ve dönemin siyasetçilerin üstün gayreti ile köylerimize ekilen çam fıstıkları ürün vermeye başladı. Büyükşehir olmadan önce çam fıstıkları bazı köylerimizin Muhtarlıklarına önemli gelir kaynakları arasında yer alıyordu. Büyükşehir olduktan sonra İlçe Belediyesine geçen çam fıstıklarının tüm bakımını belediyemizce karşıladı. Toplanan Çam Fıstıklarını önümüzdeki günlerde Belediye binamızda açık ihale usulü satışı yapılacaktır” diye bilgi verdi.

"Çam fıstıklarını ekenler, bakan ve emek veren herkesten Allah razı olsun. Belediyemize kalan çam fıstıklarının gelirini belediyemizin ihtiyaçlarında kullanılacaktır” diyen Başkan Ersoy, “Havran ekonomisinin geleceği Fıstık Çamındadır” dedi.

Fıstık Çamı kozalak toplama mevsiminin Kasım ayında başlandığı veüretimi yapılan çam fıstığının sadece yüzde 5’i iç piyasada tüketilirken, üretimin yüzde 95’i ise AB, ABD ve Arap ülkelerine ihraç edildiği bilgisi verildi.

 ENVER DOLGUN

650853.jpg
859524.jpg
1380128.jpg
178667.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hassas Dişlere Çözüm: Sensodyne
Hassas Dişlere Çözüm: Sensodyne
Güngören'de Tranvay yaya virajı Can yakmaya devam ediyor
Güngören'de Tranvay yaya virajı Can yakmaya devam ediyor