Fikri Işık Rahatsızlanan Askerler İçin Manisa’da

Fikri Işık Rahatsızlanan Askerler İçin Manisa'da

AHA MANİSA - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Milletvekilleri Doç. Dr. Selçuk Özdağ ile Murat Baybatur’un eşlik ettiği Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesinde tedavi olan askerlere geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

19 Haziran 2017 - 10:24
Reklam

Bakan Işık yaptığı açıklamada, "Bu akşam saat 18.00'da akşam yemeği sırasında Batı Kışlamızda toplu rahatsızlanma şikayetiyle hastanelerimize askerlerimiz sevk edildi. Akşam yemeğinde toplam 5 bin 470 askerimiz yemek yedi. Bu yemekten etkilenen asker sayımız 590. Bu askerlerimizin hemen ilk muayeneleri ve müdahaleleri revir başta olmak üzere yapıldı. Hastanelere sevk edilen asker sayımız 372. Şuanda hastanelerimizde olan asker sayımız 72. Allah'a hamd olsun şuanda bu askerlerimizden hayati tehlikesi olan yok. Yoğun bakımda olan askerimiz de yok. Şuana kadar 51 askerimiz de tedbir amaçlı olarak hastanemizde tutuluyor. Özellikle Batı Kışla’da da 40 askerimiz tedbir amaçlı müşahede altında tutuluyor. Bu olayı bütün detaylarıyla değerlendirme imkanımız oldu. ‘Hiç yemek yemedim’ dediği halde rahatsızlanarak hastaneye gelen de var. ‘Sadece çorba içtim, cacık yedim’ şikayetiyle hastaneye gelen de var. Menüdeki ‘çorba, tavuk, pilav, cacık, tatlı yedim’ diyerek hastaneye gelen de var. Dolayısıyla bütün bu ifadelere de dikkatlice bakıyoruz ve bu noktada alınması gereken hangi tedbir varsa almanın gayreti içerisindeyiz" dedi.
Olay olur olmaz hemen iki UMKE çadırının kışla içerisinde kurulduğunu belirten Bakan Işık şunları söyledi: "Bir Sahra çadırı hemen kuruldu. Kışlamızda görevli 3 askeri tabip, 14 hemşireye ve 7 sağlık görevlisine ilave olarak da Sağlık Bakanlığımız 15 doktor ve 51 sağlık personelimizi görevlendirdi ve müdahaleler anında hızlı bir şekilde yapıldı. Halk Sağlığımızın yapılan ilk değerlendirmelerinde suda herhangi bir problem olmadığı belirlendi. Şu anda müşahede altında tutulan askerlerimiz dışında çok şükür önemli bir şey gözükmüyor. Dediğim gibi, yoğun bakımda askerimiz yok, hayati tehlikesi olan askerimiz yok. Tabi dün Doğu Kışlamızda bu defa 69 askerimizin şikayeti vardı. Bu 69 askerimizden 62 askerimiz, bir bölük askeri. Bunu özellikle arkadaşlarımız değerlendiriyorlar, inceliyorlar. Bugün 13.30 itibari ile de hiçbir hastanede ve kışlamızın revirinde herhangi bir askerimiz kalmadı. Yemek dışı etkinin de sebep olabileceği ihtimalini arkadaşlarımız değerlendiriyorlar. 23 Mayıs'ta meydana gelen ve hepimizi derinden üzen bir askerimizin hayatını kaybettiği vakayla ilgili de toplam o gün 5 bin 820 askerimiz yemek yiyor. Yemekten etkilenen asker sayımız 1047. Hastanelere sevk edilen asker sayımız 209. Bu 209 askerimizin hepsine tedbir amaçlı da olsa serum takıldı. Sağlık Bakanlığımızın ve askeri birimlerimizin yaptığı analiz sonucunda Salmonella bakterisinin çıktığı tespit edildi. Bu tespitten sonra da savcılarımız incelemeyi başlattı. Milli Savunma Bakanlığı olarak da ihalenin fes edilmesi kararını aldık. Şimdi resmi işlemleri yürütüyoruz. Bu noktada hayatını kaybeden Hüsnü Özel askerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Şu anda yoğun bakımda olan bir askerimiz var ona da acil şifalar diliyorum."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AGD Esenler Üniversite Öğrencilerinin Yanında!
AGD Esenler Üniversite Öğrencilerinin Yanında!
Darendeliler Ata Sporlarında Bütünleşecek!
Darendeliler Ata Sporlarında Bütünleşecek!