Dr. Alaeddin Durmaz; Çocuklarda görme bozuklukları okuldaki...
Reklam

Dr. Alaeddin Durmaz; Çocuklarda görme bozuklukları okuldaki başarısını etkileyebilir

Trakya’nın ilk özel hastanesi olan Çorlu Vatan Hastanesinde branşlarında başarılı Doktorlarla ve personel ile hizmet kalitesini her geçen gün artırarak devam ediyor. Göz hastalıkları uzmanı, Op Dr. Alaeddin Durmaz okul çağındaki çocukların görme bozuklukları ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

10 Kasım 2017 - 14:20 - Güncelleme: 13 Kasım 2017 - 08:58
Reklam
Reklam

Çorlu Özel Vatan hastanesinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Op Dr. Alaeddin Durmaz şu bilgilere yer verdi; “Küçük yaşlardaki çocuklar şikayetlerini tam olarak anlatamadıklarından görme bozukluklarının çok uzun süre farkına varılamayabilir. Çocuklarda görme duyusunun gelişimi 9 ile 11 yaşları arasındaki dönemde tamamlanır ve doğumdan bu zamana kadar geçen sürede farkına varılmayan ve tedavi edilmeyen göz problemleri kalıcı göz tembelliğine yolaçabilir.  Çocukların beyni son derece hızlı bir şekilde farklı durumlara uyabilme yeteneğine sahiptir ve daha net bir görüş sağlamak için görüşün net olmadığı gözden gelen bulanık görüntüyü veya çift görmeye yolaçtığı için kayma olan gözün görüntüsünü ihmal ederek yok sayar. Bunun sonucunda ise gözlük camları ile düzeltilemeyen kalıcı görme azlığı olarak da tanımlanabilecek olan göz tembelliği (ambliyopi) oluşur. Erken tanı ve tedavi ile bu durumun önlenmesi ve normal bir görme gelişiminın sağlanması mümkündür. Özellikle yakın akrabalarında göz tembelliği, şaşılık veya görme kaybı hikayesi olan çocuklar daha büyük risk altındadır. Farkedilmeyen görme bozuklukları okul çağına gelindiğinde ise öğrenmeyi zorlaştırarak çocuğun okuldaki başarısını etkileyebilir. Gözlerin duruşu veya çocukların bazı hareketleri olası bir görme sorununun habercisi olabileceğinden anne ve babalar böyle işaretler açısından uyanık olmalı ve zaman geçirmeden bir göz doktoruna başvurmalıdır” dedi.

Anne ve babaların dikkat etmesi gerekenler!

Op Dr. Alaeddin Durmaz açıklamalarının son bölümünde Anne ve Babalara seslenerek; “Çocuğunuz sizinle göz teması kurduğunda her iki gözü birbirine paralel duruyor mu? Gözlerden birinde içe ya da dışa kayma ya da iki göz birbirinden bağımsız hareket ediyormuş izlenimi var mı?

Okurken veya televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme, başını eğme, bir gözünü kapalı tutma, sık sık göz kırpma, gözlerini kısma ya da ovalama   

Okur veya yazarken çok yakından bakma, satır kaydırma veya sürekli parmakla takip etme

Yakın işleri sevmeme, kısa sürede dikkat dağılması veya dalgınlaşma

Oyun oynarken topu tutma, ayakkabı bağlama veya düğme ilikleme gibi el-göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanma   

Reklam

Okulda tahtayı netleştirebilmek ve yazılara odaklanabilmek için sürekli kendini zorlama sonucu oluşabilecek sık baş ağrısı şikayeti” ifadelerine yer verdi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MOBİL UYGULAMAYA OY VERMEK İÇİN SON 3 GÜN
MOBİL UYGULAMAYA OY VERMEK İÇİN SON 3 GÜN
GELECEĞİN FABRİKALARI VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM MASAYA YATIRILIYOR
GELECEĞİN FABRİKALARI VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM MASAYA YATIRILIYOR