Dikkat! Bilinçsiz Klima Kullanımı Yüz Felcine Neden Oluyor

Dikkat! Bilinçsiz Klima Kullanımı Yüz Felcine Neden Oluyor

Yaz aylarında sıcaklıklardan ve nemden korunmak için vazgeçilmezimiz haline gelen klimalar, bilinçsiz kullanıldığı zaman hastalık saçıyor.Özel Esentepe Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzmanı Bekir Arıman, klima kullanımıyla önemli açıklamalarda bulunurken, bilinçsiz kullanımı hakkında uyarılarda bulundu

04 Ağustos 2017 - 11:18 - Güncelleme: 04 Ağustos 2017 - 11:26
Reklam
Reklam

Günümüde özellikle yaz aylarında sıcak ve nemli havalardan korunmak ve rahat bir gün geçirmek için klima kullanımı vazgeçilmezimiz haline geldi. Çalışma alanlarında, evlerde ve araç içerisinde klimanın bilinçsiz kullanımının yaratacağı olumsuzluklar oldukça fazla.

Bu noktaların üzerinde durulması gerektiğini belirten Özel Esentepe Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzmanı Bekir Arıman, buna maruz kalmamak için bilinçlenme gereksiniminden söz etti.

Klimanın hasta etmemesi için klimanın sık sık açılıp kapatılmaması gerektiğini vurgulayan Arıman, “Klima kullanılırken dikkatli olunması gerekiyor. Sıcaklık ayarının çok düşürülmemesi ve bakımlarının düzenli olarak yaptırılması gibi önlemler alınabilir” dedi.

Araç içindeki klimalara dikkat!

Araba içinde kullanılan klimanın da solunum yolu hastalıklarından bronşit, sinüzit ve zatürreyi tetikleyebileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Bekir Arıman, bunların haricinde göz ve beyin iltihabı, bademcik iltihabı, bazı kas hastalıklarına da neden olabileceğini ekledi.

Dr. Arıman, “Çok fazla yüze temas eden klima, nadiren de olsa yüz felcine yol açabilir. Bu sebeple araçta klima kullanılırken, yüz ve göğüs bölgesine serin havanın direk gelmesi önlenmeli, klima ön cama doğru yönlendirilmelidir” şeklinde önerilerde bulundu.

“Lejyoner hastalığı; klimalar, soğutma sistemleri ve havuzlardan bulaşıyor”

Uzm. Dr. Bekir Arıman lejyoner hastalığının, “Legionella pneumophila” adlı bir bakterinin neden olduğu bir hastalık olduğunu ve bu hastalığı yapan mikroorganizmanın; bakımı iyi yapılmayan; klimalar, soğutma - havalandırma sistemleri, havuzlar ve suyun göllendiği tesisat sistemlerinde çoğalma imkânı bulduğunu açıkladı.

Dr. Arıman ayrıca, bilinçsiz kullanılan klimadan dolayı hastalığa yakalanmamak için klimalar ve soğutma-havalandırma sistemlerinin genel bakımının, temizliğinin ve periyodik filtre değişikliklerinin zamanında yapılması gerekliliğinin altını çizdi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güngören MHP ilçe başkanı Muhammed Alparslan Aldır oldu
Güngören MHP ilçe başkanı Muhammed Alparslan Aldır oldu
Cezaevi firarisinin uyanıklığı Gece Kartallarına sökmedi
Cezaevi firarisinin uyanıklığı Gece Kartallarına sökmedi