Çiğ Sütte Çiğ Gelişmeler Yaşanıyor

Çiğ Sütte Çiğ Gelişmeler Yaşanıyor

Kendisi de bölgemizde uzun yıllardan beri Tarımla uğraşan, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Hükümetin tarım politikalarını geçtiğimiz haftalarda yaptığı basın açıklaması ile eleştirmişti. Bu sefer Aygun Süt üreticilerinin sorunları ile ilgili olarak Hükümeti eleştirdi. Süt üreticilerine Hükümetin acil olarak destek vermesini istedi.

04 Ağustos 2018 - 10:20 - Güncelleme: 04 Ağustos 2018 - 11:02
Reklam
Reklam

Milletvekili İlhami Özcan Aygun çarpıcı veriler ve açıklamalarla gündeme dair bir çok konuda halkın sesi olmaya devam ediyor. Son olarak Süt üreticilerinin sorunları ile ilgili olarak yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Üzülerek görüyoruz ki tarım politikalarında uygulanan günlük politikalar, plan ve stratejiden uzak yaklaşımlar ülkemizi çıkmaz sokağa itmektedir. Üretim istatistikleri ve piyasa koşullarını dikkate almayan anlayış üreticiyi zor durumda bırakmakta, sektör temsilcilerine ve birliklerine yapılan politik baskılar tüketicinin kafasını karıştırmaktadır. Politik baskılar arttığı müddetçe üretici hem tarım üretiminden hem hayvancılıktan çekilmeye başlayacak, ülkemiz tarım gibi en önemli alanda dışa bağımlı hale gelecektir.

ULUSAL KONSEY, ÜÇ KEZ FİYAT VE TARİH DEĞİŞTİRDİ

Ekmek fiyatlarından sonra çiğ süt fiyatları konusunda da büyük bir tartışma yaşanmaktadır. Ulusal Süt Konseyi, politik baskılar sonucu, çiğ süt fiyatları konusunda yaptığı duyuruyu üç kez değiştirmiştir. Konsey, 27 Temmuz 2018 tarihinde sektör paydaşları ile toplanarak, çiğ süt için tavsiye fiyat toplantısı yapmıştır. Ancak 5 gün içinde üç farklı açıklama yaparak, ayrı bir rekora da imza atmıştır.

İlk duyuruda, masraflar hariç çiğ sütte üreticinin eline geçecek net fiyat 1.70 ve yürürlük tarihi 1 Ağustos 2018 olarak açıklanmıştı. Bir süre sonra bu duyuru ikinci değiştiren Konsey, çiğ süt fiyatı masraflar dahil 1.70 TL’ye ve yürürlük tarihi de 15 Ağustos 2018’e çekti. Belli ki bu açıklama rahatsızlıkları dindirmedi. Ulusal Konsey, duyurusunu üçüncü kez değiştirerek, daha önce verdiği 15 Ağustos 2018’de uygulanacağını açıkladığı 1.70 liralık çiğ süt fiyatından yeniden geri adım attı. Yeni açıklamada, bu kararın ne zaman uygulanacağı açıklanamadı! Eğer değiştirilmezse son açıklamada, “Ulusal Süt Konseyi 27 Temmuz 2018 tarihinde sektör paydaşları ile bir araya gelerek Konsey çiğ süt tavsiye fiyatı toplantısı yapılmıştır. Buna göre; soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt için 1,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir” denildi.

HÜKÜMETTEN ACİL DESTEK GEREKİYOR

Türkiye’de süt üreticileri için önemli bir kuruma yakışmayan bu anlayış, hayal kırıklığı yaratmıştır. Politik baskılarla geri adım attığı anlaşılan Konsey, süt üreticisinin isyanını dikkate almamıştır. Süt üreticisi artan maliyetler nedeniyle zor durumdadır. Bir süt üreticisinin para kazanabilmesi için 1 litre sütle 1.3 kilogram yem alması gerekmektedir. 1 torba yem (50 kilogram) 80 liradır. Dünyada hayvancılık yapanların geçinebilmeleri için gerekli olan bu durum; 1.3 olan bu süt-yem paritesi olarak belirlenmiştir. Bu yüzden Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı çiğ süt için 1,70 TL/Litre olarak rakamının, üreticinin eline geçen net rakam olması gerekmektedir. Bu durumda hükümetin, süt üreticisinin mağduriyetini gidermesi ve destek paketi uygulayarak, üreticinin masraflarını karşılaması gerekmektedir. Konsey’in çiğ süt konusunda üç farklı referans açıklaması adeta süt üreticimiz ile dalga geçer niteliktedir. Bu tutumuyla, hayvancılık yapan üreticinin gözündeki ağırlığını ve güvenilirliğini kaybetmiştir! Süt üreticileri, daha önceki açıklamalarında 2 liranın altında açıklanacak fiyatların kendilerini kurtarmayacağını, inekleri kesmeye başlayacaklarını söyleyerek uyarıda bulunmuştu. İneklerin kesilmesi, ette yaşadığımız büyük sıkıntıyı ikiye katlayacaktır. Et ve sütle ilgili gelişmeler, doğrudan birbirini ilgilendirmektedir.

Ette yaşanan tartışmalardan sonra sütte de kötü bir döneme giriyoruz. Ulusal Süt Konseyi, fiyatlara su katmıştır! Bu kafayla hayvancılığı ayağa kaldıramayız. Hayvancılıkta alarm zilleri çalıyor. Adı bile üç kez değişen ve şu anda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuyu artık stratejik olarak ele alması gerekmektedir. Bakan Bekir Pakdemirli’yi süt üreticisini desteklemeye davet ediyorum” dedi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bağcılar'da sokak eşkıyaları evi kurşun yağmuruna tuttu bir kadın Yaralı
Bağcılar'da sokak eşkıyaları evi kurşun yağmuruna tuttu bir...
Aşırı surat ve dikkatsizlik az kalsın Can alıyordu
Aşırı surat ve dikkatsizlik az kalsın Can alıyordu